Çekimleri nasıl yapıyorum?

Bu sizin hayatınızın en önemli günü ve maalesef tekrarı olmayacak. Bu özel gününüzü belgelemek için referans fotoğraflarını beğenerek anlaştığınız kişinin çekmesi sizin için çok önemli olmalı. İşte bu nedenle tüm çekimleri bizzat kendim yapıyorum.

Çekimlere tek başıma gelmiyorum. Yanımda asistanımla ve kendi aracımızla geliyoruz. Böylece size yük olmuyoruz.

Asistanım reflektör, diffuser tutma, vs. gibi konularda bana yardımcı oluyor. Böylece güneşli ortamlarda yapılan çekimlerde gözünüzü güneş nedeniyle kısmanızı, yüzünüze sert gölgeler düşmesini engellemiş oluyoruz.

Profesyonel fotoğraf çekiminde teknik bilgi, ışık yönetimi gibi konuların yanı sıra çok önemli bir detay daha var, ekipman. İyi fotoğraf doğru ve yeterli ekipmanla çekilir. Ben de bu nedenle dünyaca en iyi düğün fotoğrafçılığı Dslr kamerasını ve ekipmanını kullanmaktayım. Bu yazı düğün fotoğrafçısı Hande Karayaka'ya aittir.

Canon EOS 5D Mark III
Canon EOS 5D Mark II
Canon EF 85 mm f/1.2 L IS II USM
Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM
Canon EF 16-35 mm f/2.8 L II USM
Canon EF 50 mm f/1.4 USM (2 adet)
Canon EF 24-105 mm f/4 L IS USM
Canon Speedlite 600EX-RT
Canon Speedlite 580EX II

 

Çekimlerde kaç kare fotoğraf çekiyorum?

2 saatlik çekimde ortalama 250 kare fotoğraf çekiyorum. Bunların bir kısmını çeşitli nedenlerle (gözün kapalı çıkması, tekrar karesi olması, ışık ayarı vs.) Foto DVD / Usb bellek hazırlık aşamasında siliyorum. Size Foto DVD veya USB bellekte yaklaşık 200 kare fotoğraf teslim ediyorum.

Düğün günü belgesel çekiminde ise çektiğim fotoğraf sayısı yaklaşık saatte 100 kare olmakla beraber size Foto DVD veya USB'de bunların büyük bir kısmını gönderiyorum.

Bir çekimde tüm çekilen fotoğrafların şahane olmasını beklemek doğru değildir. Düşünün ki ünlü dergilerin kapak çekimlerinde bile mükemmel ışıklandırmalı stüdyolarda gerçekleştirilmelerine rağmen saatlerce çekim yapılmakta ve bu fotoğraflardan sadece bir kaç tanesi kapak fotoğrafı olmayı haketmektedir.

Genellikle 2 saatlik kısa çekimlerimde 10-15 adet "Kapak Fotoğrafı" sahibi oluyorsunuz. Bu kalan fotoğraflarınızın kötü olacağı anlamına gelmiyor tabii. Onların da büyük bir kısmı bayılacağınız fotoğraflar oluyor.

Tabii ki bu rakamların hepsi ortalama rakamlar. Sizin çekiminizde kare sayısı daha farklı olabilir. Bu tamamen sizin o günkü psikolojinize, poz verme isteğinize, ışık ve hava durumuna, bana ayırabileceğiniz süreye ve çekim mekanının uygunluğuna bağlı.

Kim bilir belki sizin 50 adet "Kapak Fotoğrafı"nız olur :)

 

Fotoğraflarınızda ne gibi işlemler yapıyorum?

Foto DVD veya USB bellekte size gönderdiğim bütün fotoğraflarınızda temel re-touch işlemleri yapıyorum.

Panoramik albümünüzde kullanılan fotoğraflarınızda ise renk ayarlamaları, detaylı photoshop işlemleri, sanatsal düzenlemeler (eskitme, flulaştırma, hdr, vs.) yapıyorum. Bu yazı düğün fotoğrafçısı Hande Karayaka'ya aittir.

Albüm hazırlık aşaması nasıl gelişiyor?

Albümün tamamen sizin beklentinizi karşılaması benim için çok önemli. Bu nedenle her aşamasında sizin bulunmanızı istiyorum.

Size gönderdiğim linkte bulunan fotoğraflarınızdan 50 kare seçiyorsunuz. Seçtiğiniz fotoğrafların sadece numaralarını bildirmeniz yeterli. Bahsettiğimiz albüm alışılagelmiş fotoğraf çıktısının bir albüme yerleştirilmesi şeklinde değil, fotoğraflarınızdan oluşturulmuş, özel tasarımlı sayfaların fotoğraf kağıdına basılarak özel bir teknikle ciltlenmesi şeklindedir.

 

Fotoğraflarınızı ne kadar sürede teslim ediyorum?

Çekimden 2 hafta sonra fotoğraflarınızı web sitemde şifreli bir alana yüklüyor ve sevdiklerinizin fotoğraflarınızı görebilmelerine olanak tanıyorum. Ayrıca size vereceğim linkle fotoğraflarınızı DVD veya Usb belleği beklemeden indirmenizi sağlıyorum.

Fotoğraflarınızın yüksek çözünürlüklü halleriyle, sosyal ağlar için daha küçük dijital kopyalarının olduğu DVD veya USB belleğinizi ise albümle birlikte gönderiyorum.

Albümünüzü ise seçtiğiniz fotoğrafları bildirmenizden sonra yaklaşık 15 gün içinde size ulaştırıyorum.

 

Teslimatları nasıl yapıyorum?

Foto DVD / Usb belleği ve Albümünüzü İstanbul içindeyseniz kargoda zarar görmemesi için elden teslim ediyorum. Şehir dışındaki teslimatları ise mecburen kargoyla yapıyorum.